Bakara Suresi 96. Ayetin Tefsiri

وَلَتَجِدَنَّهُمْ اَحْرَصَ النَّاسِ عَلٰى حَيٰوةٍۚ وَمِنَ الَّذ۪ينَ اَشْرَكُوا يَوَدُّ اَحَدُهُمْ لَوْ يُعَمَّرُ اَلْفَ سَنَةٍۚ وَمَا هُوَ بِمُزَحْزِحِه۪ مِنَ الْعَذَابِ اَنْ يُعَمَّرَۜ وَاللّٰهُ بَص۪يرٌ بِمَا يَعْمَلُونَ۟

"Kesin olarak göreceksin ki insanların içinde, yaşamaya en düşkün olanlar onlardır; müşriklerden bile düşkündürler. İsterler ki ömürleri bin sene olsun! O kadar ömür verilse bile bu, onları azaptan uzaklaştıracak değildir. Yaptıkları herşeyi gören Allah'tır. (Bakara 2/96)

Ölüm insanlar için kaçınılmaz bir son olduğundan elbet bir gün yaşanacak ve hayat son bulacaktır. Kişi dünyada yaptıklarıyla baş başa kalacaktır. Kendi yaptıklarını da, içinde gizlediklerini de yakından bilen insan, amellerinin karşılığını alacağı için, dünyada ebedi kalmak ister. Dünyada ebedi kalma isteği ahiretteki hesaptan kaçışın bir sonucudur. Müşrik olanlar ise yoğun olarak ibadette olup, kendilerini müşrik saymadıklarından dolayı ölüme karşı biraz daha yumuşaktırlar. Fakat hiç bir insan için iyi ya da kötü sondan kaçış ve kurtuluş mümkün değildir. Kurtuluş ise kullarının her halini bilen Allah'a karşı samimi bir tevbe ve sonrasında gözüktüğü gibi iyi olmaktadır.