Bakara Suresi 97. Ayetin Tefsiri

قُلْ مَنْ كَانَ عَدُوًّا لِجِبْر۪يلَ فَاِنَّهُ نَزَّلَهُ عَلٰى قَلْبِكَ بِاِذْنِ اللّٰهِ مُصَدِّقًا لِمَا بَيْنَ يَدَيْهِ وَهُدًى وَبُشْرٰى لِلْمُؤْمِن۪ينَ

"De ki: Cebrail’e kim düşmanlık ederse bilsin ki öncekileri onaylayıcı bir rehber olan, inanıp güvenenlere müjde veren bu kitabı senin kalbine o, Allah’ın izni ile indirmiştir."(Bakara 2/97)

İnsanlardan kimisi isteklerine kavuşamayınca Allah'ın vermediğini düşünüp Cenab-ı Hakka düşman kesilir. Oysa verilen verilmeyen her şey insan için bir imtihandır. Öyleyse elindeki nimetlere şükretmek yerine, eline geçiremedikleri için isyan eden insan büyük hata etmiş demektir.

Vahyin kendilerine inmesini bekleyen Yahudiler, "Cebrail neden bize değil de Kureyşli bir adama vahyi getirdi" diye kıskançlık yaparak düşmanlık beslemiştirler. Bu aslında Allah'a karşı yaptıkları bir düşmanlıktır. Cebrail ise vahyi kendi isteğiyle getirmemiştir. Allah'a karşı düşmanlık yapamadıklarından tutup Cebrail (a.s) e karşı düşmanlık ediyorlar.

İnsana verilen en büyük nimet kitabın indirilmesidir. Kitabı indiren Cebrail'e düşmanlık eden, kitabın sahibi ve Cebrail'in de sahibi olan Allah'a düşmanlık etmiş olur.