Bakara Suresi 105. Ayetin Tefsiri

مَا يَوَدُّ الَّذ۪ينَ كَفَرُوا مِنْ اَهْلِ الْكِتَابِ وَلَا الْمُشْرِك۪ينَ اَنْ يُنَزَّلَ عَلَيْكُمْ مِنْ خَيْرٍ مِنْ رَبِّكُمْۜ وَاللّٰهُ يَخْتَصُّ بِرَحْمَتِه۪ مَنْ يَشَٓاءُۜ وَاللّٰهُ ذُو الْفَضْلِ الْعَظ۪يمِ

"Ehl-i Kitap’tan kafir olanlar, Sahibinizden (Rabbinizden) size hayırlı bir şey gelmesini istemezler. Müşrikler de öyledir. Ama Allah iyilik yaparken, doğru tercihte bulunanı bulunmayandan ayırır. Büyük ikram sahibi olan Allah'tır."(Bakara 2/105)

Yüce Allah, peygamberimize ana, baba, kardeş vermemişti, zenginliği de yoktu, bir siyasi mirası da devralmamıştı. Ama Allah ona bir kitap verdi, o bu kitapla hem dünyanın hem ahiretin sahibi oldu. Resulullah'a verilen en büyük hayır Kuran-ı Kerimdir. Bu kitap müminler için ne kadar önemliyse, müminlere karşı olanlar için de o kadar önemlidir. Müşrikler de ehli kitap ta Allah'ın indirdiği bu hayrın yani Kuran-ı Kerimin müminlere verilmesini istememektedir. Kurana uyanların, Allah'ın ikramından faydalanacağı, dünyada hakimiyet sahibi olacağı gerçeği, kitabı bile bile görmezden gelen müşrikler ve ehli kitaba ağır gelmektedir. Bugün de İslam'a karşı olanlar, bu kitap ile müslümanların arasını ayırarak, Kuran-ı Kerimin görünürde var, işlevde ise yok olmasını sağlayarak, kötü emellerine ulaşabileceklerini bilmektedirler. Nitekim bu yolda asırlarca uğraş vermişler ve emellerinin büyük bir kısmını tamamlamışlardır. "Dinlerine uyana kadar Yahudisi de Hristiyanı da senden hoşlanmaz. De ki, asıl rehber Allah’ın rehberidir. Sana bu bilgi geldikten sonra onların isteklerine uyarsan Allah’ın ne dostluğunu ne de yardımını görürsün."(Bakara 2/120) ayetinden anlaşıldığı üzere onların yolunda olmadıkça yahudi ve hristiyanlar asla hoşnut olmayacaklardır.

Birçok meâl, “Allah rahmetini, kime isterse ona has kılar” şeklindedir. Bu fark,  = "يشاء"ister fiilinin faili olan “o” zamirinin neyi gösterdiği ile ilgili tercihten kaynaklanmaktadır. Doğrusu "ama Allah rahmetini, doğru tercihte bulunana tahsis eder"(Bakara 2/106) şeklindedir. Aslında bu kitap her insana inmiştir. Müşrikleri de ehli kitabı da hakka çağıran Kuran-ı Kerime kim inanır ve gereğini yaparsa, Yüce Allah'ın dünyada da ahirette de ikramlarından faydalanacaktır. Bir mümin ile Allah'ın arası ne kadar yakınsa bir müşrik ya da ehli kitabın da o kadar yakındır. Ama araya aracılar koyan müşrikler ya da ellerindeki kitaptan bildikleri bu elçiyi kabul etmeyen ehli kitap kendi kendilerini Allah'tan uzaklaştırmaktadırlar. Böyle bir durumda bu büyük hayır olan Kuran-ı Kerim onlara azabı müjdeler. Yüce Allah'ın insanları bu azaba karşı uyarması ve doğruya çağırması O'nun büyük iyilik sahibi olmasındandır.