Bakara Suresi 107. Ayetin Tefsiri

اَلَمْ تَعْلَمْ اَنَّ اللّٰهَ لَهُ مُلْكُ السَّمٰوَاتِ وَالْاَرْضِۜ وَمَا لَكُمْ مِنْ دُونِ اللّٰهِ مِنْ وَلِيٍّ وَلَا نَص۪يرٍ

"Bilmez misin, göklerin ve yerin yönetimi Allah’a aittir. Allah ile aranıza koyacağınız bir veliniz (yakınınız) ve yardımcınız da yoktur."(Bakara 2/107)

 Günümüzde geleneksel islami yaklaşımda nesih "bir şeri hükmün, önceki şeri hükmü yürürlükten kaldırması" şeklinde tanımlanmaktadır. Öncekinin tamamen ortadan kaldırıldığı bu tanımda misliyle ya da hayırlısıyla nesh kavramları olmadığından yanlışlıklara sebep olunmaktadır. Şeri hüküm derken sadece Kuran kast edilmemekte, sünnette kuranı nesheder denilmekte ve daha büyük hatalara sebep olunmaktadır.  Bu gibi yanlış tanımlardan etkilenen kimi insanlar yüzlerce ayetin nesholunduğunu iddia etmekte, kimileri de tamamen neshi inkar etmektedir.

Bakara 107. ayet nesihde inkara ya da aşırıya giden kişileri yerlerin ve göklerin yaratılışı hakkında düşünmeye sevketmektedir. Gökler ve yerlere bir kanun koyan Allah her şey üzerinde otorite sahibidir.  Yüce Allah nesh ile ilgili kanunları koymuştur, bu da hükümleri misliyle ya da hayırlısıyla neshetmesidir. Kuran Allah'ın kitabıdır, Allah'ın hükmünü başka hiç kimsenin sözü neshedemez.

Allah'ın kitabını kendilerine rehber edinmeyenler Allah'ın yardımını bulamazlar. Bu durumda başka kurtarıcı aramaya başlayan bu kişilere, Allah'ın altında olduğunu düşündükleri aracılar, dostlar ve yardımcılar da fayda vermez.