Bakara Suresi 111. Ayetin Tefsiri

وَقَالُوا لَنْ يَدْخُلَ الْجَنَّةَ اِلَّا مَنْ كَانَ هُودًا اَوْ نَصَارٰىۜ تِلْكَ اَمَانِيُّهُمْۜ قُلْ هَاتُوا بُرْهَانَكُمْ اِنْ كُنْتُمْ صَادِق۪ينَ

"(Yahudiler,) "Yahudi olandan başkası" veya (Hristiyanlar) "Hristiyan olandan başkası Cennet'e giremez" dediler. Bu onların kuruntusudur. De ki, eğer doğru söylüyorsanız delilinizi getirin."(Bakara 2/111)

Müslümanların hak yolda olduğunu bilen ehli kitap onların doğru yolda olmasını çekemediklerinden, ellerinden gelen engelleme girişimini yapmakta, bir de üstüne Yahudiler "Yahudi olmayan cennete giremez", Hristiyanlar da "Hristiyan olmayan cennete giremez" şeklinde iddialar ortaya sürüyorlar.

Bugün Türkiye'de de dinlerini parça parça eden, değişik önderlerin etrafında toplanan gruplar var ve bu gruplar da aynı Yahudi ve Hristiyanların yaptığı gibi kendi cemaatinden başkasının cennete girmeyeceği iddiasını öne sürmektedirler.

Allah-u Teala şöyle buyuruyor: "Bu onların kuruntusudur."(Bakara 2/111) Cennetle ilgili söylenen bu sözler kişilerin birer kurgusu, beklentisidir. Bu bir temennidir, Araplar temenniyi "olması mümkün görünmeyen ama olması istenen" şeklinde tanımlarlar. Nitekim söylenilen sözler delil gerektirir. Ne ehli kitabın, ne de bu iddiada bulunan günümüz insanlarının kitaptan bir delili yoktur, çünkü kulunu cennete sokacak olan Allah'tır. Allah'a ait bir konuda konuşmaya ve kendini böyle kesin kurtulmuş görmeye de kimsenin hakkı olamaz.