Bakara Suresi 135. Ayetin Tefsiri

وَقَالُوا كُونُوا هُودًا اَوْ نَصَارٰى تَهْتَدُواۜ قُلْ بَلْ مِلَّةَ اِبْرٰه۪يمَ حَن۪يفًاۜ وَمَا كَانَ مِنَ الْمُشْرِك۪ينَ

"(Bir taraf) "Doğru yola gelmek için Yahudi olmalısınız", (diğeri) "Hristiyan olmalısınız!" dedi. De ki; "Hayır İbrahim'in dosdoğru şeriatına uymalısınız! O müşriklerden değildi."(Bakara 2/135)

Bir yanda Yahudi veya Hristiyan olun diyenler bir yanda da Müslüman olun diyen Cenab-ı Hak. Demek ki Cenab-ı Hakkın yolu bir tarafta, kendi cemaatine çağıran ve aralarına katılanlara kurtuluş vaat edenlerin sapıklığı bir taraftadır. Güçlü olmanın yolu ise Allah'ın emrine uymaktır. Hz. İbrahim'in şirk koşanlara karşı sağlam duruşu kendisine dünyada da ahirette de kazanç getirmiştir. İnsanların çoğu ise kendi kafalarına göre bir takım yollar uydurmakta ya da zaten mevcut olan peygamberlerin yolunu kendi menfaatlerine uygun olarak değiştirmekte ve böylece doğru sonuçlarına varacaklarını ummaktadırlar. Oysa Cenab-ı Hakkın yoluna aykırı hangi yoldan gidilirse gidilsin sonu uçurum olacaktır.