Bakara Suresi 136. Ayetin Tefsiri

قُولُٓوا اٰمَنَّا بِاللّٰهِ وَمَٓا اُنْزِلَ اِلَيْنَا وَمَٓا اُنْزِلَ اِلٰٓى اِبْرٰه۪يمَ وَاِسْمٰع۪يلَ وَاِسْحٰقَ وَيَعْقُوبَ وَالْاَسْبَاطِ وَمَٓا اُو۫تِيَ مُوسٰى وَع۪يسٰى وَمَٓا اُو۫تِيَ النَّبِيُّونَ مِنْ رَبِّهِمْۚ لَا نُفَرِّقُ بَيْنَ اَحَدٍ مِنْهُمْۘ وَنَحْنُ لَهُ مُسْلِمُونَ

"Siz şöyle söyleyin: "Biz Allah'a inanıp güvendik; bize indirilene; İbrahim'e, İsmail'e, İshak'a, Yakub'a ve torunlarına indirilene, Musa'ya ve İsa'ya verilene; Sahipleri (Rablerinden) Nebilere ne verilmişse hepsine inandık. Hiçbirini diğerinden ayırmayız. Biz Allah’a teslim olmuş kimseleriz."(Bakara 2/136)

Ayette geçen "İbrahim'e, İsmail'e, İshak'a, Yakub'a ve torunlarına indirilene, Musa'ya ve İsa'ya verilene; Nebilere Rablerinden ne verilmişse hepsine inandık" ifadesi ile nebilere indirilen kitaplar kastedilmektedir.  Ayrıca bu ifadeyle bütün nebilere kitap indirildiği bir kez daha anlaşılmış olmaktadır. Cenab-ı Hakkın "Nebi" dediklerinin tamamı, kendisine kitap verilen ve insanlara tebliğ ile görevlendirilen kimselerdir. Nebilik Hz. Muhammed ile sona ermiştir. Fakat Cenab-ı Hakkın dinini tebliğ etmek kıyamete kadar devam edecek ve tüm müminlerin üzerine düşen bir görevdir.

Ayette geçen; "Biz Allah’a teslim olmuş kimseleriz" ifadesi teslimiyetin gerçek ifadesidir. Cenab-ı Hakka teslim olmanın adı İslam'dır. Teslim olanın adı da Müslüman'dır. Müslüman adının yanı sıra isim takmak nasıl hata etmek ise, kendisine Müslüman deyip Müslümanlığın yüklediği teslimiyeti yerine getirmemek de öyle hata etmektir.