Bakara Suresi 138. Ayetin Tefsiri

صِبْغَةَ اللّٰهِۚ وَمَنْ اَحْسَنُ مِنَ اللّٰهِ صِبْغَةًۘ وَنَحْنُ لَهُ عَابِدُونَ

"(Onlara şöyle deyin:) "Biz Allah'ın boyasını bozmayız. Kimin boyası allah'ın boyasından güzel olabilir ki? Biz yalnız O'na kulluk eden kimseleriz."(Bakara 2/138)

Sıbgatallah/Allah'ın boyası:

Allah'ın boyasıyla boyanmak tabiri Cenab-ı Hakkın istediği ahlak ile ahlaklanmayı ifade etmektedir. Mümin bir kimse Allah'tan öğrendiklerini uygulayarak, öyle güzel bir karaktere bürünür ki Mümin kimliğini dışarı yansır. Dolayısıyla mümin karşısındaki kimselerin kendisinde, Cenab-ı Hakkın dininin güzelliklerini görmesini sağlayabilmelidir. İşte Kuran ahlakı ile ahlaklanmak, O'ndan başka kimseye kul olmamak Allah-u Tealanın boyasıyla boyanmaktır.

Hıristiyanlarda da boyalı vaftiz suyuyla boyanmak vardır.Vaftiz, Yunanca suya batırmak demektir.Bir Hıristiyanlık terimi olarak İsa'nın manevi vücuduyla birleşmeyi ve Kutsal Ruh'la yeniden doğmayı ifade eder. Hıristiyanlıkta bir papaz, Hıristiyan olmak isteyen kişiyi vaftiz suyuna batırarak kendi tekelinde olan bu sistemle onu Hıristiyan kaydına almış sayılmaktadır. Allah-u Teala şöyle buyurmaktadır: "Allah nebilerden söz aldığı gün onlara, "Size bir Kitap ve hikmet veririm de elinizde olanı tasdik eden bir elçi gelirse ona kesinlikle inanacaksınız ve destek vereceksiniz. Bunu kabul ettiniz mi? Bu ağır yükü (ısrı) yüklendiniz mi?" demişti. Onlar da "kabul ettik" demişlerdi. Allah "Siz buna şahit olun, sizinle beraber ben de şahidim" demişti. Bundan sonra kim sözünden dönerse yoldan çıkmış olur.Kim İslam’dan başka bir dinin peşine düşerse asla kabul edilmez. O ahirette, kaybedecek olanlardandır. De ki, "Biz Allah'a ve bize indirilen her şeye inandık. İbrahim'e, İsmail'e, İshak'a, Yakup’a ve torunlarına indirilene de, Musa'ya ve İsa'ya verilene de, peygamberlere Rablerinden ne verilmişse hepsine inandık. Onların hiç birini diğerinden ayırt etmeyiz. Biz Allah’a teslim olmuş kimseleriz." Bunlar Allah'ın dininden başka bir din mi arıyorlar? Oysa göklerde ve yerde kim varsa, isteyerek veya istemeyerek Allah’a teslim olmuşlardır. Hepsi ona döndürülecektir."(Ali İmran 3/81-85) Bir Allah-u Tealanın boyası vardır, bir de batıl boya vardır.  Cenab-ı Hakkın yolunun dışındaki tüm yollar insanın batıl boyalarla boyanması, yani batıl ahlakı ile ahlaklanmasıdır.