Bakara Suresi 139. Ayetin Tefsiri

قُلْ اَتُحَٓاجُّونَنَا فِي اللّٰهِ وَهُوَ رَبُّنَا وَرَبُّكُمْۚ وَلَنَٓا اَعْمَالُنَا وَلَكُمْ اَعْمَالُكُمْۚ وَنَحْنُ لَهُ مُخْلِصُونَۙ

"De ki: "Bizimmle Allah hakkında mı tartışıyorsunuz? O bizim Sahibimiz olduğu gibi, sizin de Sahibinizdir. Bizim yaptıklarımız bize, sizin yaptıklarınız da sizedir. Biz ona gönülden bağlı kimseleriz."(Bakara 2/139)

Allah-u Tealanın emrettiği kurallar bütünü hakkında tartışmak Allah hakkında tartışmak demektir. Peygamberimiz insanları Allah'ın dinine çağırdığında, kendi kitaplarında son peygamberin geleceğini bilen ehli kitap kendi ellerindeki kitabın, kendi dinlerinin doğru olduğunu savunup Allah'ın dini hakkında tartışmaya koyulmuşlardır. Allah-u Teala şöyle buyuruyor: "De ki: Ey kitap ehli, Tevrat’ı, İncil’i ve Rabbinizden size indirilmiş olanı tam yerine getirmedikçe temelsiz kalırsınız. Rabbinden Sana indirilen (Kur’an) onlardan çoğunun azgınlığını ve küfrünü arttıracaktır. Artık o kâfilere üzülme."(Maide 5/68) Tevrat ve incilde olanı yerine getirmek, içinde yazan son peygambere uyma emrini yerine getirmektir. Demek ki son peygambere inanmadıkça ehli kitap doğru yolda olmayacaktır. Kuran-ı Kerim gelene kadar bir çok şeye inanan Ehli kitap, Kuran-ı Kerim gelince, inandıkları gerçekleri Hz. Muhammed'in elinde görünce karşı çıkmaya başlamışlardır. Bu karşı çıkmaları, azgınlıkları ve gerçeği gizleyişleri Kuran-ı Kerim hakkında her girdikleri tartışmada, inat ettikleri her konuda daha da artmaya başlayacaktır. Allah-u Teala şöyle buyuruyor: "Kavmi onunla tartışmaya başladı. İbrahim dedi ki, "Siz benimle Allah hakkında tartışıyorsunuz, öyle mi? Hem de bana doğruyu göstermişken… Ben ona ortak saydıklarınızdan korkmam, Rabbimin emri olmadan hiçbir şey olmaz. Rabbim her şeyi bilgisiyle kuşatmıştır. Tezekkür etmez misiniz?"(Enam 6/80)

Mümin olsun, kafir olsun, Yahudi olsun, Hristiyan olsun her insanın sahibi, her insanı besleyip büyüten Allah-u Tealadır ve Cenab-ı Hak herkesin sorumluluğunu kendi üzerine yüklemiştir. Her kişi ancak kendisinden sorumludur.