Bakara Suresi 150. Ayetin Tefsiri

وَمِنْ حَيْثُ خَرَجْتَ فَوَلِّ وَجْهَكَ شَطْرَ الْمَسْجِدِ الْحَرَامِۜ وَحَيْثُ مَا كُنْتُمْ فَوَلُّوا وُجُوهَكُمْ شَطْرَهُۙ لِئَلَّا يَكُونَ لِلنَّاسِ عَلَيْكُمْ حُجَّةٌۗ اِلَّا الَّذ۪ينَ ظَلَمُوا مِنْهُمْ فَلَا تَخْشَوْهُمْ وَاخْشَوْن۪ي وَلِاُتِمَّ نِعْمَت۪ي عَلَيْكُمْ وَلَعَلَّكُمْ تَهْتَدُونَۙ

"Nerede (Namaza) kalkarsan, yüzünü Mescid-i Haram tarafına çevir. Nerede olursanız olun, (namazda) yüzünüzü onun tarafına çevirin ki, insanların size karşı bir delili olmasın. İleri geri konuşan konuşur, onlardan korkmayın, benden korkun. Bu, size olan iyiliklerimi tamamlamam ve sizin de hedefinize ulaşmanız içindir."(Bakara 2/150)

Bakara 150.ayette kıblenin neden Mescid-i Haram tarafına çevrildiği anlatılmaktadır. Yani Müslümanlar hakkında her biri bir yerde dağınık halde diyip dalga geçmesinler diyedir. Müslümanların hep aynı yöne, birlik beraberlik içinde olması içindir. Bir de bu kimselerden yanlışlar içerisine dalmış, hiç doğrularla ilgisi olmayan insanlar vardır bunlar için doğrular önemli olmadığından susturulması mümkün olmayacaktır. Cenab-ı Hak bu kimselerden değil kendisinden korkulması gerektiğini hatırlatmaktadır. Bir de bu, size olan iyiliklerimi tamamlayayım diyedir; belki işlerinizi yoluna koyarsınız."(Bakara 2/150) ayetinde işaret edilen, bir sonraki ayette gelen "İyiliklerimizi tamamlayalım  diye içinizden size bir de elçi gönderdik."(Bakara 2/151) ifadesinden anlaşıldığı üzere Cenab-ı Hakkın nimetini tamamlamak ve doğru yolu göstermek için elçi gönderdiği anlaşılmaktadır.