Bakara Suresi 167. Ayetin Tefsiri

وَقَالَ الَّذ۪ينَ اتَّبَعُوا لَوْ اَنَّ لَنَا كَرَّةً فَنَتَبَرَّاَ مِنْهُمْ كَمَا تَبَرَّؤُ۫ا مِنَّاۜ كَذٰلِكَ يُر۪يهِمُ اللّٰهُ اَعْمَالَهُمْ حَسَرَاتٍ عَلَيْهِمْۜ وَمَا هُمْ بِخَارِج۪ينَ مِنَ النَّارِ۟

"Onlarauyanlarşöylederler:“Keşkeelimize bir fırsat geçse de onların burada bizden uzak dur- dukları gibi biz de onlardan uzak dursak!” Allah yaptıklarını, içlerini yakacak şekilde gösterecektir. Artıkoateştençıkacakdeğillerdir."(Bakara 2/167)

 

Gerçeği gizleyenlerin azabı gördüklerinde artık pişmanlık fayda vermeyecektir. Şaşkınlıkları ve tepkileri ayetlerde şu şekilde anlatılmaktadır; "De ki: "Size söz verilen bir gün var. Onun ne bir saat ertelenmesini ne de öne alınmasını isteyebilirsiniz." Görmezlikten gelenler şöyle derler: "Bu Kuran'a da bundan önceki kitaplara da güvenecek değiliz". Yanlışlar içindeki bu kişileri, Rablerinin huzurunda durduruldukları zaman bir görsen! Etkisizleştirilmişler büyüklük taslayanlara şöyle derler: "Siz olmasaydınız biz kesin mümin olurduk" Büyüklük taslayanlar da etkisizleştirilmişlere şu cevabı verirler: "O doğruluk rehberi geldikten sonra sizi biz mi engelledik? Aslında siz, suça dalıp gitmiştiniz. Etkisizleştirilmişler büyüklük taslayanlara; "Hayır sizler, gece gündüz hile kuruyor, Allah'ı inkar etmemizi ve ona ortaklar koşmamızı emrediyordunuz" derler. Boyunlarına taktığımız demir halkalar içinde o azabı görünce de pişmanlıklarını gizlerler. Başlarına gelen yaptıklarının karşılığından başka nedir ki?"(Sebe 34/31-33)