Bakara Suresi 169. Ayetin Tefsiri

اِنَّمَا يَأْمُرُكُمْ بِالسُّٓوءِ وَالْفَحْشَٓاءِ وَاَنْ تَقُولُوا عَلَى اللّٰهِ مَا لَا تَعْلَمُونَ

"O, sizden kötülükler ve çirkinlikler yapmanızı ve Allah hakkında bilmediğiniz şeyleri söylemenizi ister."(Bakara 2/169)

 

Allah-u Tealanın söylediğine dair herhangi bir delil olmadığı halde din adına bir şeyi söylemek bilmediğimiz bir şeyi O'na isnat etmektir. Allah-u Teala şöyle buyuruyor; "Müşrikler diyeceklerdir ki: “Allah emretmeseydi ne biz şirke düşerdik ne atalarımız. Bir şeyi haram da kılmazdık.” Onlardan öncekiler de bu yalana sarıldılar ve sonunda azabımızı tattılar. De ki: “Yanınızda bir bilgi var mı ki, çıkarıp bize gösteresiniz. Siz sadece zannınızın peşine takılmışsınız; siz sadece atıyorsunuz.(Enam 6/148) ayette müşriklerin şirk koşmalarını ve haram kıldıkları şeyleri, Allah dileseydi yapmazdık diyerek Cenab-ı Hakka iftira ettikleri görülmektedir. İşte bu durum şeytanın Allah'a karşı bilmediğimiz şeyleri söyletme arzusudur.

Cenab-ı Hak iman edenleri şeytana karşı şu şekilde uyarmaktadır; "Müminler! Şeytan’ın izinden gitmeyin. Kim Şeytan’ın izinden giderse ondan fuhuş yapmasını ve çirkin davranışlarda bulunmasını ister. Allah’ın size iyiliği ve ikramı olmasaydı hiç biriniz asla gelişemezdi. Ama Allah, gelişmeyi tercih edeni geliştirir. Allah işitir, bilir."(Nur 24/21)