Bakara Suresi 175. Ayetin Tefsiri

اُو۬لٰٓئِكَ الَّذ۪ينَ اشْتَرَوُا الضَّلَالَةَ بِالْهُدٰى وَالْعَذَابَ بِالْمَغْفِرَةِۚ فَمَٓا اَصْبَرَهُمْ عَلَى النَّارِ

"Onlar yoldan çıkmayı, rehbere uymaya; azabı, bağışlanmaya tercih edenlerdir. Ateşenekadar da dayanıklılarmış!.."(Bakara 2/175)

Allah'ın indirdiği açıklayıcı ayetleri kendisine hayat rehberi edinmeyi bırakıp, kalıcı olmayan, anlık menfaatleri karşılığında gizleyenler gerçekleri iyice kavradıktan sonra bunu yaparlar ve dolayısıyla da Cenab-ı Hakk tarafından dışlanacaklardan olurlar. Bakara suresinin 16. ayetinde yine benzeri bir tarifi şöyle görmekteyiz;"Onlar rehberi verip yanlışları alanlardır; ticaretleri kazanç getirmez, hedeflerine ulaşamazlar."(Bakara 2/16Allah'tan af dileyip, O'na teslim olmak yerine az bir menfaat karşılığında azabı satın alan bu kimselerin bir örneği Firavun'dur. Nitekim geçici bir heves, üstünlüğü elinden bırakmamak ve zorbalık yapmak adına Cenab-ı Hakkın ayetlerini görmezden gelmiş ve ateşi satın alanlardan olmuştur.

Bakara 175. ayette karşılığı hüsran/ateş olan ticaret anlatılmıştır, müminlerin karşılığı cennet olan ticareti ise şöyledir; "Allah müminlerin kendilerini ve mallarını Cennete karşılık satın almıştır. Allah yolunda çarpışırlar; öldürürler ve ölürler. Bu Allah’ın Tevrat’ta, İncil’de ve Kur’an’da verdiği gerçek sözdür.  Sözünü Allah’tan daha iyi tutan kimdir? Öyleyse yaptığınız bu satıştan dolayı sevinin. Bu, büyük bir kurtuluştur."(Tevbe 9/111)