Bakara Suresi 181. Ayetin Tefsiri

فَمَنْ بَدَّلَهُ بَعْدَ مَا سَمِعَهُ فَاِنَّمَٓا اِثْمُهُ عَلَى الَّذ۪ينَ يُبَدِّلُونَهُۜ اِنَّ اللّٰهَ سَم۪يعٌ عَل۪يمٌۜ

"Bunu duyduktan sonra payları kim değiştirirse, günahı değiştirenlerin boynunadır. Dinleyen ve bilenAllah’tır."(Bakara 2/181)

Kuran-ı Kerim'deki miras ayetlerinde ortaya koyulmuş oranlar keyfi olarak değiştirilemez, bu durum Allah'ın çizdiği kesin sınırlardır. Cenab-ı Hakkın açıkladığı miras ayetlerini bir araya gelip kavradıktan sonra, kim kendi kurgularına göre; şu daha fakir fazla pay verelim, bu daha küçük mirastan daha az pay verelim şeklinde değişiklikler yaparsa artık Allah'ın emrini aşmış ve bu adaletsizliğin günahını yüklenmiş olur. Miras paylaştırma görevi, mirastan yararlanmayan, bu işten bir menfaat beklemeyen güvenilir Müslümanlara yüklenerek adaletsizlik ve çeşitli düşmanlıkların önüne geçilmiş olunmuştur. Bu günahın mirası pay eden Müslüman kişinin yüklenmesi öyle bir sistemdir ki bu kişinin hiç bir çıkarı olmadığı için en azından günah işlemeden bu işi yerine getirmeliyim diyip adaletli davranmasına sebep olacaktır.