Bakara Suresi 197. Ayetin Tefsiri

اَلْحَجُّ اَشْهُرٌ مَعْلُومَاتٌۚ فَمَنْ فَرَضَ ف۪يهِنَّ الْحَجَّ فَلَا رَفَثَ وَلَا فُسُوقَ وَلَا جِدَالَ فِي الْحَجِّۜ وَمَا تَفْعَلُوا مِنْ خَيْرٍ يَعْلَمْهُ اللّٰهُۜ وَتَزَوَّدُوا فَاِنَّ خَيْرَ الزَّادِ التَّقْوٰىۘ وَاتَّقُونِ يَٓا اُو۬لِي الْاَلْبَابِ

"Hac ayları bilinen aylardır. Kim o aylarda hacca başlarsa (ihrama girerse), cinsel içerikli sözler söyleyemez, günaha giremez ve kavga edemez. İyilik olarak ne yapsanız, Allah onu bilir. Siz azık biriktirin, kendini (günahlardan) korumak en iyi azıktır. Ey sağlam duruşlu olanlar, yalnız benden çekinerek korunun!"(Bakara 2/197)

Hac ayları İbrahim aleyhisselam zamanından beri Arapların bildiği Şevval, Zilkade ve Zilhicce aylarıdır. Hac ibadetini yapan kimse eşiyle cinsel birliktelik yaşayamaz, fasıklık yapmamak için diğer zamanlardan daha çok dikkat eder ve hiç kimseyle de münakaşaya girmez. Mümin bir kimse ilk olarak şirke karşı kendini korur ve bu onun ebedi cehennemde kalmasını engeller. İkinci olarak büyük günahlara karşı korur, bu da onun cehenneme girmeden doğru cennete gitmesini sağlar. Üçüncü olarak da onların altında kalan günahlara karşı korur, bu durum da onun cennette yüksek mertebelere çıkmasını sağlar. Cenab-ı Hak kendisine karşı yanlış yapmayanlara çokça yardımcı olacağını söylemiştir.