Bakara Suresi 225. Ayetin Tefsiri

لَا يُؤَاخِذُكُمُ اللّٰهُ بِاللَّغْوِ ف۪ٓي اَيْمَانِكُمْ وَلٰكِنْ يُؤَاخِذُكُمْ بِمَا كَسَبَتْ قُلُوبُكُمْۜ وَاللّٰهُ غَفُورٌ حَل۪يمٌ

"Allah, boş bulunarak yaptığınız yeminlerden dolayı sizi sorumlu tutmaz, ama bilinçli olarak yaptıklarınızdan sorumlu tutar. Çokça bağışlayan ve yumuşak davranan Allah’tır."(Bakara 2/225)

Bazen bir şeyin öyle olduğunu farzederek ya da şuursuzca yapılan söz gelimi yeminler lağiv yani boşa giden yeminlerdir. Allah böyle yeminlerden sorumlu tutmayacağını söylüyor. Allah kişiyi kesin olarak içten ve kararlı bir şekilde, bir şeyi bir şeyi bağlayarak ettiği yeminden sorumlu tutar. Bir de yalan yere edilen yemin/yemin-i ğamus vardır ki bu büyük günahlardandır. Zira insanların haklarının yenmesi, onur ve haysiyetlerinin kırılması ve bir çok yanlış şeylere sebebiyet vermek yalan yere yemin ile gerçekleşiyor. Ayetin sonunda Allah'ın bağışlayıcılığından bahsedilmesi böyle yemin edenleri de tevbeye çağırmaktadır, zira günahı ne olursa olsun kişi Allah'a yönelip kendisini düzelttiğinde affedilecektir.