Bakara Suresi 246. Ayetin Tefsiri

اَلَمْ تَرَ اِلَى الْمَلَاِ مِنْ بَن۪ٓي اِسْرَٓاء۪يلَ مِنْ بَعْدِ مُوسٰىۢ اِذْ قَالُوا لِنَبِيٍّ لَهُمُ ابْعَثْ لَنَا مَلِكًا نُقَاتِلْ ف۪ي سَب۪يلِ اللّٰهِۜ قَالَ هَلْ عَسَيْتُمْ اِنْ كُتِبَ عَلَيْكُمُ الْقِتَالُ اَلَّا تُقَاتِلُواۜ قَالُوا وَمَا لَنَٓا اَلَّا نُقَاتِلَ ف۪ي سَب۪يلِ اللّٰهِ وَقَدْ اُخْرِجْنَا مِنْ دِيَارِنَا وَاَبْنَٓائِنَاۜ فَلَمَّا كُتِبَ عَلَيْهِمُ الْقِتَالُ تَوَلَّوْا اِلَّا قَل۪يلًا مِنْهُمْۜ وَاللّٰهُ عَل۪يمٌ بِالظَّالِم۪ينَ

"Musa’dan sonra, İsrailoğullarının ileri gelenlerini gözünde canlandırmadın mı? Onlar Nebîlerine “İçimizden bir başkomutan  çıkar da Allah yolunda savaşalım!” demişlerdi. “Ya savaş emredilir de savaşmazsanız?” dedi. “Kaybedecek neyimiz kaldı ki Allah yolunda savaşmayalım! Hem yurtlarımızdan çıkarılmışız hem çocuklarımızdan ayrı düşürülmüşüz.” dediler. Savaş üzerlerine yazılınca, pek azı dışında hepsi kaçıverdi. O zalimleri bilen Allah’tır."(Bakara 2/246)

İsrailoğulları Hz. Musa'dan sonraki dönemlerinde uzunca bir süre Allah'ın emirlerine uymuşlar fakat sonraları Allah'ın emirlerini kendilerine uydurmaya başlamışlardır. Bunun sonucunda da iktidarları da güçleri de ellerinden gitmiş, ülkelerinden sürülmüşler, eş ve çocukları öldürülmüştür. Bu zorluklar içerisinde iken kendilerine gelen bir nebi onlara savaşmaları durumunda ne yapacaklarını sorar. Onlar ise savaşmak için kesin kararlı olduklarını söylerler. Fakat savaşa çıkma emri geldiğinde pek azı dışında kendi menfaatlerini ilahi menfaatlere tercih etmişlerdir. Böylece yanlış yapmış oldular.