Bakara Suresi 247. Ayetin Tefsiri

وَقَالَ لَهُمْ نَبِيُّهُمْ اِنَّ اللّٰهَ قَدْ بَعَثَ لَكُمْ طَالُوتَ مَلِكًاۜ قَالُٓوا اَنّٰى يَكُونُ لَهُ الْمُلْكُ عَلَيْنَا وَنَحْنُ اَحَقُّ بِالْمُلْكِ مِنْهُ وَلَمْ يُؤْتَ سَعَةً مِنَ الْمَالِۜ قَالَ اِنَّ اللّٰهَ اصْطَفٰيهُ عَلَيْكُمْ وَزَادَهُ بَسْطَةً فِي الْعِلْمِ وَالْجِسْمِۜ وَاللّٰهُ يُؤْت۪ي مُلْكَهُ مَنْ يَشَٓاءُۜ وَاللّٰهُ وَاسِعٌ عَل۪يمٌ

"Nebileri onlara: "Size başkomutan olarak Allah, Talut'u çıkardı" dedi. "O bizim üzerimize nasıl hükümdar olabilir? Başkomutanlık ondan çok bizim hakkımızdır. Onun fazla bir malı da yok" dediler. Nebi: "Onu sizin üzerinize Allah seçti. Ona bilgi ve vücut bakımından üstünlük verdi. Allah, hâkimiyeti, tercih ettiği kişiye verir” dedi. İmkanları geniş olan ve her şeyi bilen Allah'tır."(Bakara 2/247)

Nebi kendisinden melik isteğinde bulunan kimselere Talut'un melikliğini göstermiştir. Bu durum karşısında Peygamberimize gösterdikleri tepki gibi tepki gösteren İsrailoğulları kendi içlerinden olmayan Talut'un hükümdarlığına karşı çıkmışlardır. Allah bilgi ve bedensel güç bakımından üstünlük verdiği bu kişiyi seçmiştir. Fakat yine kıskançlıklarından dolayı bu İsrailoğulları bu durumu kabullenememektedir. Cenab-ı Hakkın anlattığı bu olay bugün de karşımıza çıkacak şekilde örnek teşkil etmektedir. Bugün doğruyu söyleyen kimselere karşı bazı grupların tepkileri de böyledir. Allah yolunda cihad edeceğini söyleyen insanlar, doğru sözlü bir kimse karşılarına çıktığında kendi içlerinden ya da atalarının arasından olmadığı için doğru olduğunu bile bile desteklememektedirler.