Bakara Suresi 249. Ayetin Tefsiri

فَلَمَّا فَصَلَ طَالُوتُ بِالْجُنُودِۙ قَالَ اِنَّ اللّٰهَ مُبْتَل۪يكُمْ بِنَهَرٍۚ فَمَنْ شَرِبَ مِنْهُ فَلَيْسَ مِنّ۪يۚ وَمَنْ لَمْ يَطْعَمْهُ فَاِنَّهُ مِنّ۪ٓي اِلَّا مَنِ اغْتَرَفَ غُرْفَةً بِيَدِه۪ۚ فَشَرِبُوا مِنْهُ اِلَّا قَل۪يلًا مِنْهُمْۜ فَلَمَّا جَاوَزَهُ هُوَ وَالَّذ۪ينَ اٰمَنُوا مَعَهُۙ قَالُوا لَا طَاقَةَ لَنَا الْيَوْمَ بِجَالُوتَ وَجُنُودِه۪ۜ قَالَ الَّذ۪ينَ يَظُنُّونَ اَنَّهُمْ مُلَاقُوا اللّٰهِۙ كَمْ مِنْ فِئَةٍ قَل۪يلَةٍ غَلَبَتْ فِئَةً كَث۪يرَةً بِاِذْنِ اللّٰهِۜ وَاللّٰهُ مَعَ الصَّابِر۪ينَ

"Tâlût askerleriyle birlikte ayrılınca dedi ki “Allah bir ırmakla sizi ağır imtihandan geçirecektir. Kim ondan içerse benden değildir, eliyle bir avuç alan alabilir. Kim de yiyeceğine bile katmazsa bendendir.” Sonra pek azı dışında hepsi ondan içtiler. O ve beraberindeki müminler ırmağı geçince şöyle dediler: “Bugün Câlût’a ve askerlerine karşı koyacak gücümüz kalmadı.” Allah’ın huzuruna çıkacakları inancında olanlar ise şöyle dediler: “Nice küçük birlikler, Allah’ın izniyle, büyük birlikleri alt etmiştir."(Bakara 2/249)

Ayette İsrailoğullarına verilecek bir imtihandan daha bahsedilmektedir. Bahsedilen ırmağın Filistin bölgesinde bulunan Şeria ırmağı olduğu bilinmektedir. Onların imtihanı eliyle bir avuç alan hariç kimsenin o suyu içmemesi, yemeğine de katmamasıdır. Bu imtihanı da çok az bir kişi dışında yerine getiren olmamıştır. Bir rivayete göre suları bir avuçtan çok içenlerin ırmağın karşı tarafına geçemediği söylenmektedir. Irmağın karşısına geçenler savaşa dayanamayacaklarını söylemişlerdir. Allah ise onlara “Nice küçük birlikler, Allah'ın izniyle, büyük birlikleri alt etmiştir. Allah direnç gösterenlerle beraberdir." demiş, O'na güvenenlerin her zaman galip geldiğini söylemiştir. Bunu duyduktan sonra ordu kendisini toparlayarak Calut ve ordusunun karşısına çıkmışlardır.