Bakara Suresi 251. Ayetin Tefsiri

فَهَزَمُوهُمْ بِاِذْنِ اللّٰهِۙ وَقَتَلَ دَاوُ۫دُ جَالُوتَ وَاٰتٰيهُ اللّٰهُ الْمُلْكَ وَالْحِكْمَةَ وَعَلَّمَهُ مِمَّا يَشَٓاءُۜ وَلَوْلَا دَفْعُ اللّٰهِ النَّاسَ بَعْضَهُمْ بِبَعْضٍ لَفَسَدَتِ الْاَرْضُ وَلٰكِنَّ اللّٰهَ ذُو فَضْلٍ عَلَى الْعَالَم۪ينَ

"Sonra Allah’ın izniyle onları yenilgiye uğrattılar. Davut Calut’u öldürdü. Allah da ona hükümdarlık ve hikmet  verdi. Ona uygun gördüğü her şeyi öğretti. Allah insanların bir kısmıyla diğerlerini engellemezse tabii düzen bozulur. İkramı herkesi kapsayan Allah'tır."(Bakara 2/251)

Calut'un ordusunu yenilgiye uğrattılar. Hz. Davut ise Calut'u öldürmüştür, rivayetlere göre Talut'un bir sözü üzerine Hz. Davut'a kızını vermiştir. Talut'un damadı olan Hz. Davut melikliği, önceki nebi ölünce de nebiliği almış olmuştur. Cenab-ı Hak ona doğru karar alma kabiliyeti vermiştir. Ayette insanların bir kısmıyla diğerlerinin engellenmesi, fesat durumlarında savaşın gerekli olduğunu anlatılmaktadır. Fesatçıların savaşta öldürülmesi gerekli bir durumdur, onlardan bir kaç kişinin öldürülmesi ortadaki bozgunculuğu kaldıracaktır.