Bakara Suresi 268. Ayetin Tefsiri

اَلشَّيْطَانُ يَعِدُكُمُ الْفَقْرَ وَيَأْمُرُكُمْ بِالْفَحْشَٓاءِۚ وَاللّٰهُ يَعِدُكُمْ مَغْفِرَةً مِنْهُ وَفَضْلًاۜ وَاللّٰهُ وَاسِعٌ عَل۪يمٌۚ

"Şeytan sizi yoksul düşmekle korkutur ve çirkin işler yapmanızı ister. Allah ise suçunuzdan arındırma ve ikramda bulunma sözü verir. İmkanları geniş olan ve her şeyi bilen Allah’tır."(Bakara 2/268)

 

Kişinin malından infak edeceği zaman şeytanın vesvesesi fakir kalacağını ve çirkin işleri yapmasını istemesidir. Allah'ın vaadi ise yapılan infaklar karşılığında kişinin günahlarını örtmesi ve kat kat artacak bir ikramda bulunması sözüdür. İnsan dünyada uzun kalacakmışcasına yaşar. Allah-u Teala ise şöyle buyuruyor: "Kâfirlerin bir şehirden diğer şehire gezip dolaşmaları sakın seni aldatmasın. Bu, kısa süreli bir yararlanmadır. Sonunda varıp kalacakları yer cehennemdir. Ne kötü yataktır o!.. Ama Rablerinden çekinenlere ayrılan, içlerinden ırmaklar akan cennetlerdir. Oraya, bir daha ölmemek ve Rableri tarafından ağırlanmak üzere gireceklerdir. İyiler için Allah katında hazırlanmış olan her şey mükemmeldir."(Ali İmran 3/196-198) Kişi şeytanın sözlerinden hoşlanarak ve korkarak ona hizmet ettiği bir hayat yaşadıysa sonu cehenneme, Allah'ın vaadine dayalı bir hayat yaşadı ise cennetlere varacaktır.