Bakara Suresi 273. Ayetin Tefsiri

لِلْفُقَرَٓاءِ الَّذ۪ينَ اُحْصِرُوا ف۪ي سَب۪يلِ اللّٰهِ لَا يَسْتَط۪يعُونَ ضَرْبًا فِي الْاَرْضِۘ يَحْسَبُهُمُ الْجَاهِلُ اَغْنِيَٓاءَ مِنَ التَّعَفُّفِۚ تَعْرِفُهُمْ بِس۪يمٰيهُمْۚ لَا يَسْـَٔلُونَ النَّاسَ اِلْحَافًاۜ وَمَا تُنْفِقُوا مِنْ خَيْرٍ فَاِنَّ اللّٰهَ بِه۪ عَل۪يمٌ۟

"Harcamayı, özellikle, bütün vaktini Allah yolunda hizmetle geçiren ihtiyaç sahiplerine yapın. Onlar dışarıda dolaşıp çalışamazlar. Onurlu oldukları için de durumlarını bilmeyen onları zengin sanır. Onları yüzlerinden tanırsın. Kimseden yalvar yakar bir şey istemezler. Hayra yaptığınız her harcamayı bilen Allah’tır."(Bakara 2/273)

Allah yolunda hizmete kapanıp kalmış kimseler, Allah'ın dini için yaptığı çalışmalarından dolayı gecesini gündüzünü harcayan ve  bir şey kazanmayanlardır. Örnek olarak sosyal çalışma yapanlar, ilmi çalışma yapanlar verilebilir. Bu kimselere özellikle dikkat edilmelidir. Bu kimseler hizmetlerinden dolayı diğer kimseler gibi çalışma fırsatı bulamazlar ve bir şeyler hatırlatma dışında ısrarla kimseden bir şey istemezler. Olayın iç yüzünü bilmeyenler bu kimseleri zengin zannederler ancak dikkatli bakıldığında anlaşılabilir.