Bakara Suresi 274. Ayetin Tefsiri

اَلَّذ۪ينَ يُنْفِقُونَ اَمْوَالَهُمْ بِالَّيْلِ وَالنَّهَارِ سِرًّا وَعَلَانِيَةً فَلَهُمْ اَجْرُهُمْ عِنْدَ رَبِّهِمْۚ وَلَا خَوْفٌ عَلَيْهِمْ وَلَا هُمْ يَحْزَنُونَ

 "Mallarını gece gündüz, gizli ve açık hayra harcayanların ödülü, Sahipleri(Rableri) katındadır. Onların üzerinde bir korku olmaz, üzüntü de çekmezler." (Bakara 2/274)

Sadakalar açık da gizli de verilir. Sürekli olarak Allah rızası için harcama yapan kimselerin ödülünün Rableri katında olduğu söylenmektedir. Sürekli olarak harcayan ve  yaptığının karşılığını yalnız Allah'tan bekleyen kimseler korku ve üzüntü duymayacaklardır. Demek ki dürüst ve doğru, Allah-u Tealanın dediği gibi davranan korku ve üzüntü duymazlar. Dünya imtihanı ne kadar zorlu olursa olsun içlerinde hep bir huzur ile yaşarlar. Bu Allah-u Teala'nın verdiği bir teminattır. Günümüzde kapitalist sistemle zenginlerin ve fakirlerin iki gruba ayrılması, borç temeline dayalı bir sistem oluşturulması sonucu insanlar büyük sıkıntılar içerisine girmektedirler. Oysa Cenab-ı Hakkın istediği sistem insanları sıkıntıya sokmaz ve kimseyi ekonominin dışına atmaz. Fakir, muhtaç, işleri zayıflamış, borçlu kimseler kalkındırılarak ekonominin içine çekilir. Bu durum aynı tulumbadan su çekmek için dökülen bir bardak su örneğine benzer. Eğer o bir bardak su dökülmezse herkes susuz kalacaktır. Allah yolunda yapılan harcamalar olmadığında da ekonomiler çökecek, bireysel ve kitlesel huzursuzluklar kaçınılmaz olacaktır. Ekonomik hayatın kurallarının tamamını Kuran-ı Kerim ortaya koymuştur fakat Kuran'ın hayattan çıkartılmasıyla birlikte dünya üzerinde çeşitli sıkıntılar baş göstermektedir. Çözüm ise Kuran-ı Kerim'e dayalı sistemin tekrar uygulanması ile olacak, bireysel ve büyük çapta huzura ulaşılacaktır.