Bakara Suresi 44. Ayetin Tefsiri

اَتَأْمُرُونَ النَّاسَ بِالْبِرِّ وَتَنْسَوْنَ اَنْفُسَكُمْ وَاَنْتُمْ تَتْلُونَ الْكِتَابَۜ اَفَلَا تَعْقِلُونَ

"İnsanlara iyi olmayı emredip kendinizi unutuyorsunuz, öyle mi? Bir de Kitab’ı okuyorsunuz. Hiç aklınızı kullanmaz mısınız?"(Bakara 2/44)

Yukarıda da bahsettiğimiz üzere Yahudiler ellerindeki kitaptan, geleceğini bildikleri peygamber hakkında sürekli etrafındaki insanlara nasihatte bulunmaktaydılar. Fakat çıkarları sebebiyle peygamberimize karşı geldiklerinde, artık bu nasihatlerini bizzat kendileri ihlal etmiş olmuşlardır. İnsanlar başkalarına kolaylıkla nasihat etmektedir. Fakat asıl zor olan bunları öncelikle kendilerinin uygulamasıdır. İşte Allah-u teala bu şekilde başkalarına nasihat veren ama kendisine söz geçiremeyen İsrailoğullarını uyarmakta, yapmaları gerekeni hatırlatmaktadır.

Ayetteki önemli bir diğer nokta ise Kuran-ı kerimde sürekli vurgulanan Allah-u Teala'nnın "aklınızı kullanın" "aklınızı kullanmaz mısınız" gibi insanı bilinçli olarak doğru karar vermeye çağıran emirleridir. Biliyoruz ki şeytan da, günah işleyenler de, İsrailoğulları da akıllı varlıklardır. Fakat akıllarını gereği gibi kullanmadıkları için; sonucunda bir sürü sıkıntılarla karşılaşacaklarını bile bile yanlış yapmaktadırlar. İşte Allah, kullarını bu yanlışa karşı defalarca uyararak aklı kullanıp doğru karar vermelerini tavsiye etmektedir.