Bakara Suresi 75. Ayetin Tefsiri

اَفَتَطْمَعُونَ اَنْ يُؤْمِنُوا لَكُمْ وَقَدْ كَانَ فَر۪يقٌ مِنْهُمْ يَسْمَعُونَ كَلَامَ اللّٰهِ ثُمَّ يُحَرِّفُونَهُ مِنْ بَعْدِ مَا عَقَلُوهُ وَهُمْ يَعْلَمُونَ

"Şimdi bunların size inanıp güvenmelerini mi bekliyorsunuz? İçlerinden birtakımı, Allah’ın sözünü dinler, akıllarına da yatar, sonra onu başka tarafa çekerler. Bunu, bile bile yaparlar."(Bakara 2/75)

Bakara 75.ayet, bir önceki ayette İsrailoğullarının neden kalplerinin katılaştığını, katılaşmasının ne demek olduğunu anlatmaktadır. Bu insanlar Allah'ın ayetlerini iyice kavrarlar fakat uymak istemedikleri için anlamını sağa sola çekerler. Bunu iyice kavradıktan sonra bile bile yapıyorlar. İşte bunların taştan daha katı ve kötü olmalarının sebebi, bile bile, kavraya kavraya emri yerine getirmemeleridir. Taş bile verilecek emre boyun eğerken, bu kişilere ne kadar anlatırsan anlat yapmazlar, çünkü anlatmak, anlamak isteyene fayda verir, onlar ise anladıkları halde yapmak istemeyenler yani kafirlerdir. Bakara 75. ayette Allah kafirliğin tanımını yapmaktadır. Yüce Allah'ı hayatında birinci sıraya koyabilen insanlar müminlerdir, onlar bu ayette anlatıldığı gibi bile bile Allah'ın emirlerini görmezden gelmez, üzerilerine düşünlerden kaytarmaz ve gönülleriyle Allah'a kulluk ederler.