Bakara Suresi 89. Ayetin Tefsiri

وَلَمَّا جَٓاءَهُمْ كِتَابٌ مِنْ عِنْدِ اللّٰهِ مُصَدِّقٌ لِمَا مَعَهُمْۙ وَكَانُوا مِنْ قَبْلُ يَسْتَفْتِحُونَ عَلَى الَّذ۪ينَ كَفَرُواۚ فَلَمَّا جَٓاءَهُمْ مَا عَرَفُوا كَفَرُوا بِه۪ۘ فَلَعْنَةُ اللّٰهِ عَلَى الْكَافِر۪ينَ

"Nihayet Allah katından, yanlarında olanı onaylayan bir kitap geldi. Önceleri kâfirlere karşı onunla önlerinin açılacağına inandıkları halde, tanıdıkları Kitap  gelince kendilerini ona kapattılar. Allah'ın laneti (dışlaması) böylesi kafirleredir."(Bakara 2/89)

Daha önce de anlatıldığı gibi (bkz......daha önce açıkladığımız ayeti bul) Medine'deki Yahudiler, Medine'deki müşriklere karşı kitapla fetih iddiasında bulunuyorlardı. Yani Resul gelecek, kitabı getirecek, bizim önümüzü açacak ve dünya hakimiyeti kuracağız diyorlardı. Bu olay müşriklerin gelecek son peygamber fikrine yaklaşmaları için ön hazırlık olmuştur. Böylece Hz. Muhammed peygamber olduğunda müşrikler Yahudiler'den daha önce inandılar ve yahudilerin büyük bir bölümü bile bile inat etmelerinden dolayı sürgün edildiler. Kendileri üstünlük taslayan ve kitabın geleceğini söyleyen Yahudiler ise kitabı görmezden geldiler ve Allah'ın lanetine müstehak oldular.