Bakara Suresi 91. Ayetin Tefsiri

وَاِذَا ق۪يلَ لَهُمْ اٰمِنُوا بِمَٓا اَنْزَلَ اللّٰهُ قَالُوا نُؤْمِنُ بِمَٓا اُنْزِلَ عَلَيْنَا وَيَكْفُرُونَ بِمَا وَرَٓاءَهُ وَهُوَ الْحَقُّ مُصَدِّقًا لِمَا مَعَهُمْۜ قُلْ فَلِمَ تَقْتُلُونَ اَنْبِيَٓاءَ اللّٰهِ مِنْ قَبْلُ اِنْ كُنْتُمْ مُؤْمِن۪ينَ

"Onlara: "Allah’ın indirdiğine inanıp güvenin!" denince, "biz bize indirilene güveniriz" der ve gerisini görmezlikten gelirler. Halbuki o, tümüyle gerçektir ve yanlarındakini  onaylayıcı özelliktedir. De ki: "Kitabınıza güveniyordunuz da şimdiye kadar Allah'ın nebilerini ne diye öldürüyordunuz?”(Bakara 2/91)

Kuran-ı Kerim, kitap ehlinin yanlarında olan önceki kitapları tasdik eden kitaptır. Bakara 91. ayette kitabın kendileri arasından birisine inmesini bekleyen Yahudilere daha önce kendi soylarından olan peygamberlere de iman etmedikleri hatta onların bir kısmını öldürdükleri hatırlatılmaktadır. Zira daha önce kendi içlerinden olan Hz. Zekeriya'yı, Hz. Yahya'yı öldürenler, Hz. Musayı ve Hz. İsa'yı öldürmek ve nice peygamberleri yok etmek için ellerinden geleni yapanlar da onlardır. Kendilerinden olan peygamberi bekleyen Yahudilerin bu beklentisi aslında Allah'ın kitabına uymak ve düzenlerini değiştirmek istememelerinin bir sonucu, bir bahanesidir.