Fatiha Suresi 5. Ayetin Tefsiri

اِيَّاكَ نَعْبُدُ وَاِيَّاكَ نَسْتَع۪ينُۜ

“Allah’ım Kulluğu yalnız sana yaparız, yardımı da yalnız senden isteriz. (Fatiha 1/5)”

Yalnızca Allah'a abd/kul olmak demek, hürriyetin doruk noktası olup, O'ndan başka hiç bir kimseye kul-köle olmamak demektir. Zaten mümin olsun kafir olsun, herkes Allah'ın kuludur. Mümin sadece Allah'a köle olur. Kafir ise Allah'ın yanında başka şeylere de köle olur.

Allah'ın emir ve yasakları, sahil ameller, ibadetler, yasaklar bunların tümü bizi geliştirmeye hayat kalitemizi ve şahsiyetimizi güçlendirmeye yönelik kurallardır. Başımıza gelen sıkıntılar ise, günahımızdan dolayı ise, tevbe etmemiz için bir fırsattır, değilse bizi olgunlaştıran derecemizi artıran bir imtihandır. İbadet, Allah'ın emrini yapmak yasaklarından korunmak için yapılan tüm eylemlere denir.

Yalnızca Allah'tan Yardım Dilemek:

Yardımlaşma ve işbölümü, sosyal hayatın zorunlu bir kuralıdır. Allah da bu anlamda bir yardımlaşmayı emretmiştir; "iyilik ve takva konusunda yardımlaşın; günah ve düşmanlıkta ise yardımlaşmayın"(Maide 5/2) Yasak olan, Allah'a ait olan alada, bir takım kimselerden yardım istemektir. Yani, Allah'ın kimi özelliklerini başkalarına vererek, sadece Allah'tan istenmesi gereken şeyleri onlardan istemektir.